Organizatorem programu jest PKN ORLEN, a partnerami są m.in. Toyota, PESA Bydgoszcz a także środowisko akademickie – Politechnika Łódzka, Politechnika Warszawska i Centrum Badawcze PAN – KEZO.
Przyszli inżynierowie nastawieni na zmiany
Marzec 2023 roku to dla studentów wielka szansa na poszerzenie wiedzy i umiejętności. To wtedy w Polsce zacznie działać pierwsza Akademia Wodorowa, czyli projekt nastawiony na rozwój przyszłych specjalistów – inżynierów realizujących zadania związane z rozwojem oraz zarządzaniem całym łańcuchem wartości technologii wodorowych. Czemu jest to tak istotne? Zgodnie z analizami ekspertów, w niedalekiej przyszłości to właśnie wodór będzie jednym z podstawowych źródeł energii w walce z dekarbonizacją sektorów trudnych lub wręcz niemożliwych do zelektryfikowania, m.in. lotnictwa, żeglugi, transportu ciężkiego, a także niektórych gałęzi przemysłu.
– Wodór to paliwo przyszłości, a my potrzebujemy specjalistów, którzy tę przyszłość pomogą budować. Akademia Wodorowa otwiera drzwi do tego świata. Stawiamy na młodych, zdolnych i ambitnych ludzi. Oferujemy im wzięcie czynnego udziału w innowacyjnych projektach, z których wiele stanowić będzie prawdziwe novum w Europie. Akademia to także wyjątkowa okazja, aby stać się aktywnym uczestnikiem transformacji energetycznej Polski, której liderem jest Grupa ORLEN. Najlepsi absolwenci będą mogli odbyć staże i wiązać swoją przyszłość z pracą w naszej firmie, rozwijając swoje kompetencje – powiedział Daniel Obajtek, Prezes Zarządu PKN ORLEN.
Akademicka wymiana myśli
Akademia H2 to bardzo ciekawy program edukacyjny skierowany dla studentów 3, 4 i 5 roku, skorzystać mogą z niego również absolwenci. Uczestnicy programu przejdą wiele szkoleń, których celem jest rozwój pracowników wyspecjalizowanych w innowacyjnych technologiach wodorowych oraz ich praktycznym wykorzystaniu w świecie biznesu.
Akademia stawia na to, co jest najważniejsze w całym procesie edukacji, czyli wymianę myśli pomiędzy ekspertami i praktykami z wieloletnim doświadczeniem w tej dziedzinie. Uczestnicy poznają działania instalacji produkcyjnych funkcjonujące w różnych gałęziach przemysłu, zarówno te związane z produkcją wodoru odnawialnego, jak i niskoemisyjnego. Poznają również możliwe rozwiązania wynikające z wykorzystania wodoru w transporcie kołowym. Zajęcia będą odbywać się od marca do czerwca 2023 r. i weźmie w nich udział 30 osób.
PKN Orlen multienergetyczną grupą
Koncern rozwija się bardzo dynamicznie i postawił wodór w centrum swoich przedsięwzięć, zgodnie z założeniami Zielonego Ładu. Po przejęciu Energi, LOTOSu i PGNiG, Orlen znacznie przyśpiesza prace związane z rozwojem technologii wodorowych, realizując tym samym założenia tzw. strategii wodorowej, której celem jest wytwarzanie i dostarczanie zero i niskoemisyjnego wodoru jako paliwa alternatywnego dla sektora transportu.
Do 2030 roku Grupa ORLEN na inwestycje w wodór przeznaczy ok. 7,4 mld zł. Ta kwota pokazuje skalę tego ogromnego przedsięwzięcia i to, jak wielką szansę dla studentów stanowi Akademia.