Jak rozwijać energetykę jądrową w Polsce
Odnawialne źródła energii przestają być naszą słabą stroną. Jak wynika z danych think tanku energetycznego Ember, w czerwcu i lipcu 2022 roku aż 10 proc. energii w Polsce powstało ze słońca. Przed nami kolejne przełomowe wydarzenie z obszaru nowoczesnej energetyki – budowa pierwszej w Polsce elektrowni atomowej.
Jednak zanim powstanie elektrownia atomowa o mocy 3 000 MW, w Polsce pojawią się małe, modułowe elektrownie atomowe, tzw. reaktory w technologii SMR, które przez większość ekspertów uważane są za rozwiązanie wspierające i uzupełniające koncepcję budowy tzw. dużych elektrowni jądrowych. Wiele firm deklaruje zainteresowanie rozwojem i budową małych modułowych reaktorów SMR. Wśród nich Enea, która analizuje rynkowe rozwiązania i nawiązuje współpracę z podmiotami, wdrażającymi takie technologie tej technologii.
– Grupa Enea potencjalnie będzie mogła wykorzystać technologię SMR do budowy własnych mocy wytwórczych, a także w przyszłości oferować rozwiązania dla przemysłu i ciepłownictwa na terenie Polski. Komercjalizacja rozwiązań SMR pozytywnie wpłynie na bezpieczeństwo energetyczne, środowisko, a także konkurencyjność polskiej gospodarki – powiedział Paweł Majewski, prezes zarządu Enea S.A.
Zeroemisyjne źródła energii są jedynym remedium na ograniczenie wykorzystania zasobów paliw kopalnych, a przede wszystkim – na powstrzymanie szybko postępujących zmian klimatycznych. Ale i wśród naukowców znaleźli się tacy, zdaniem których technologia SMR generuje więcej odpadów niż konwencjonalny reaktor. Niektórzy zwracają też uwagę na stosunkowo wysoki koszt energetyki jądrowej w porównaniu do innych bezemisyjnych źródeł energii.
Energetyka jądrowa – rozwiązania dla Polski
Z wątpliwościami wokół atomu rozprawią się uczestnicy zaplanowanej na 22 września br. konferencji „Energetyka jądrowa – rozwiązania dla Polski”, na którą zapraszają Uniwersytet Warszawski i Klub Energetyczny.
Przez cały dzień paneliści, doświadczeni specjaliści w dziedzinach związanych z energetyką jądrową będą przybliżać zagadnienia dotyczące m.in. technologii, budowy infrastruktury i bezpieczeństwa.
Jedną z sesji tematycznych w całości poświęcono problematyce technologii SMR i perspektyw, by stała się ona źródłem bezemisyjnej energii dla polskich przedsiębiorstw. Paneliści wskażą różnice między SMR a rozwiązaniami wielkoskalowymi, zrelacjonują kwestie licencjonowania tej technologii w Ameryce i w Polsce, sporo uwagi poświęcą także systemowi zabezpieczeń w rozwiązaniach modułowych. Wypowiedzą się też na temat tego, co wszystkich przedsiębiorców interesuje najbardziej: perspektyw kosztów wytworzenia energii dla rozwiązań SMR.
Wśród panelistów znajdą się szefowie największych polskich firm, m.in. prezes zarządu Enea Paweł Majewski, dyrektor naczelny ds. transformacji KGHM Polska Miedź Piotr Podgórski i dyrektor ds. energetyki PKN Orlen Jarosław Dybowski. Część konferencji poświęcono wymianie doświadczeń. Będzie można się zapoznać z ofertą polskich uczelni, w tym z programami stażowymi dla studentów i absolwentów. Zaangażowanie w kwestie dotyczące odnawialnych źródeł energii potwierdzą obecnością na konferencji przedstawiciele rządu: wiceprezes Rady Ministrów Jacek Sasin, minister klimatu i środowiska Anna Moskwa oraz pełnomocnik rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej Mateusz Berger.
Debata publiczna i dyskusja o różnych aspektach pozyskiwania energii jądrowej jest niezwykle istotna. To cenne źródło czystej i bezemisyjnej energii, ogromnie potrzebne zwłaszcza w dobie walki z kryzysem klimatycznym. W ostatnich miesiącach doszły inne ważne powody, by inwestować w te innowacyjne rozwiązania. Do przyspieszenia działań w tym zakresie skłania nas obecna sytuacja międzynarodowa i ograniczony dostęp do energii ze źródeł kopalnych, a także gwałtownie rosnące w związku z tym ceny energii.