Duże nadzieje w promocji zielonych innowacji pokłada się w segmencie małych i średnich przedsiębiorstw. Według analiz PARP za rok 2020, MŚP liczy 2,15 mln podmiotów, co jest wzrostem o 3,5 proc. względem poprzedniego roku. Tego typu działalność stanowią fundament krajowej gospodarki, ponieważ 49,1 proc. PKB generowane jest właśnie przez małe i średnie firmy. Aby utrzymać konkurencyjność segmentu, należy aktywnie wspierać rozwój mniejszych biznesów — szczególnie w aspekcie zielonych innowacji.
Taka szansa pojawiła się przy okazji rozdysponowania kolejnej transzy Funduszy Norweskich. Środki kierowane m.in. z Oslo mają wesprzeć 90 małych i średnich biznesów, które w ramach swoich działań strategicznych położą nacisk na rozwiązania ekologiczne. Szacowane na 60 mln euro dofinansowanie posłuży głównie realizacji projektów mających potencjał do redukcji nadmiernej emisji CO2.
Potencjał polskiego biznesu w redukcji CO2
Według szacunków przedstawionych przez PARP, krajowi przedsiębiorcy dzięki Funduszom Norweskim są w stanie obniżyć emisję CO2 o około 95 tys. ton, a także zmniejszyć zapotrzebowanie na energię elektryczną o blisko 140 GWh. Ponadto starania polskich MŚP mogą doprowadzić do ograniczenia ilości odpadów o ponad 140 tys. ton. Zdaniem Sebastiana Jabłońskiego, prezesa zarządu Respect Energy S.A., spółki zajmującej się sprzedażą całkowicie zielonej energii elektrycznej, należy jednak zwrócić uwagę na rolę inwestorów w procesie redukcji dwutlenku węgla przez innowacyjne biznesy segmentu MŚP.
‒ Dużo nadziei daje rozwój MŚP oraz dynamiczny wzrost znaczenia odbioru zielonej energii, choć i w tych kategoriach nadal odczuwalna jest potrzeba dodatkowego kapitału. Oczywiście ogromny potencjał małych i średnich przedsiębiorstw, a także ruchy ze strony dużych graczy już teraz zwracają uwagę uważnych inwestorów ‒ zaznacza Sebastian Jabłoński z Respect Energy S.A.
Polska przyszłym liderem zielonych innowacji?
W kontekście rozwoju zielonych innowacji, które mogą realnie zredukować nadmierną emisję CO2, należy wymienić także decyzje dużych graczy rynkowych. Najbardziej obiecującym projektem sezonu jest partnerstwo strategiczne Respect Energy S.A. z niemieckim GOLDBECK SOLAR GmbH. Współpraca obu spółek ma zaowocować budową elektrowni fotowoltaicznych, a pierwszy kompleks najpewniej stanie się największą tego typu inicjatywą w Europie Środkowo-Wschodniej.
Obiekt powstanie w Zwartowie w województwie pomorskim na działce o powierzchni 300 hektarów. W rozliczeniu rocznym farma wytworzy 230 GWh zielonej energii, która w ciągu najbliższych 30 lat jest w stanie zredukować emisję CO2 o ok. 5 mln ton. Projektowa moc elektrowni szacowana jest na 203 MW, a wartość inwestycji po wybudowaniu opiewać będzie na blisko 200 mln euro. Co ważne, docelowo obie spółki chcą wybudować farmy o łącznej mocy na poziomie 350 MW.
‒ Bez zdecydowanego wsparcia krajowych OZE nie mamy realnych szans na osiągnięcie neutralności klimatycznej oraz realizacji celów zrównoważonego rozwoju. Moim zdaniem w pierwszej kolejności należy podjąć dyskusję o miejscowych inwestycjach ‒ podkreśla Sebastian Jabłoński.
Archiwalne wydania tygodnika Wprost dostępne są w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play.