Dlaczego „Heat-Free” zasługuje na nagrodę? To technologia, która w odróżnieniu od technologii laserowej czy tradycyjnej technologii druku atramentowego nie wymaga użycia w procesie drukowania ciepła. Efekt? Zużycie energii niższe nawet o 83 procent.
Przełom na zimno
Mniejszy pobór mocy to mniejsze zużycie paliw kopalnych potrzebnych do wyprodukowania energii, mniejsza emisja CO2 do atmosfery, a co za tym idzie, znacznie niższy ślad węglowy procesu drukowania. Technologia „Heat-Free” to także znacznie mniejsza awaryjność urządzeń i znacznie mniej części zamiennych, co przekłada się na oszczędność surowca, a także na ograniczenie ilości śmieci. Przykład? Drukarki laserowe korzystają zazwyczaj z większej ilości materiałów eksploatacyjnych, najczęściej wymagają także okresowej wymiany bębna, pasa transferowego czy modułu utrwalania. Dzięki technologii niewymagającej użycia ciepła drukarki atramentowe zużywają do 95 procent mniej materiałów eksploatacyjnych niż drukarki laserowe.
Rozwiązania dla przyszłości
Epson to japoński producent drukarek, skanerów, projektorów i innych urządzeń oraz akcesoriów związanych głównie z drukowaniem i wyświetlaniem obrazów z siedzibą w Suwie w Japonii. Jeden ze 100 światowych liderów w dziedzinie technologii (ranking Thomson Reuters) i jedna ze 100 najbardziej innowacyjnych firm na świecie (Clarivate Analytics), nagradzana także platynową nagrodą EcoVadis za zasługi na rzecz zrównoważonego rozwoju. Firma, która na projekty badawczo-rozwojowe wydaje średnio 1,2 miliona dolarów dziennie, czego efektem jest nawet 5 tysięcy innowacji rocznie, innowacji tworzonych z myślą o ich użyteczności i niezawodności, a także wpływie na środowisko w całym procesie użytkowania (kwestie takie jak energooszczędność czy możliwość recyklingu). Tak powstały m.in. projektory w technologii 3LCD, drukarki pracujące w systemie RIPS czy seria drukarek EcoTank z systemem stałego zasilania w atrament.
– Nie możemy ignorować faktu, że stoimy w obliczu globalnego kryzysu klimatycznego. Jeśli nic się nie zmieni, już wkrótce będziemy świadkami drastycznych zmian w ekosystemach planety. Podejmowanie zrównoważonych decyzji jest teraz konieczne, a nie opcjonalne. Gdyby każdy mieszkaniec naszej planety dokonał jednej małej zmiany, mogłoby to przynieść olbrzymi pozytywny skutek. Wystarczy zrobić pierwszy krok, aby razem zmienić historię – przekonują przedstawiciele firmy. Koncernu, już od 2008 roku realizującego strategię, której efektem ma być m.in. zmniejszenie do 2050 r. emisji CO2 o 90 proc. w całym cyklu życia produktów i usług. Przedsiębiorstwa mającego ambicję do 2023 roku dołączenia do RE100, globalnej grupy firm zaangażowanych w stosowanie w 100 proc. odnawialnych źródeł energii. Wiedzę na temat tego, jak to robić najlepiej, firma pozyskuje m.in. z prowadzonych przy jej zaangażowaniu badań naukowców National Geographic, analizujących zmiany klimatyczne pod kątem zagrożeń oraz możliwych działań zapobiegawczych, w tym wdrożeń rozwiązań druku „na chłodno”.
Działania Epson (w tym nagrodzona technologia „Heat-Free”) dają mu pełne prawo do nagrody Zielone Serce „Wprost”.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy tygodnika Wprost.
Regulamin i warunki licencjonowania materiałów prasowych.