Miasto stale inwestuje w ekologiczne oświetlenie, odnawialne źródła energii, a także kupuje kolejne nowe autobusy elektryczne wraz ze stacjami ładowania. Poza przedsięwzięciami infrastrukturalnymi miasto dba również o edukację ekologiczną, kierując ją przede wszystkim do swoich najmłodszych mieszkańców.
O wspólnej akcji Ostrowa Wielkopolskiego, zespołu Big Cyc oraz Zakładu Oczyszczania i Gospodarki Odpadami „MZO” SA pod hasłem „Nie pal śmieciami, więcej tlenu” mówiła cała Polska. Pochodzący z Ostrowa Wielkopolskiego Big Cyc został twarzą ogólnopolskiej anty-smogowej akcji „Więcej tlenu”, mającej na celu skuteczną walkę o czyste powietrze. Zespół pojawił się na billboardach, folderach, a także w kalendarzach promujących potrzebę walki ze szkodliwymi dymami i pyłami.
Zespół Big Cyc jest znany i lubiany nie tylko na terenie naszego miasta, ale również w kraju – podkreśla Prezydent Miasta Ostrowa Wielkopolskiego Beata Klimek. – Dlatego mamy nadzieję, że tym muzycznym głosem dotrzemy do kolejnych pokoleń, które wychowały się na muzyce zespołu i uczulimy ich na problem czystego powietrza. Zmagamy się z tym w naszym mieście, ale jest to problem wielu miast i miasteczek czyli całego kraju. Każdy sojusznik w tej walce, a zwłaszcza tak rozpoznawalny, jest bardzo ważny i potrzebny - dodaje Beata Klimek.
Zespół nagrał eko teledysk do utworu „Więcej tlenu”, który towarzyszy całemu przedsięwzięciu. Pierwsi mieli go okazję zobaczyć ostrowianie podczas finałowej gali konkursu ekologicznego organizowanego cyklicznie przez Zakład Oczyszczania i Gospodarki Odpadami „MZO” SA pod Patronatem Prezydenta Miasta Ostrowa Wielkopolskiego w Ostrowskim Centrum Kultury. Kampania „Więcej tlenu”, to nasz apel do mieszkańców ziemi. Przestańmy palić w piecach węglem, miałem i śmieciami. Zatruwamy siebie i najbliższych, bezmyślnie skracając długość swojego życia. Lepiej oddychać czystym powietrzem - podkreślają muzycy z zespołu Big Cyc.
Zakład Oczyszczania i Gospodarki Odpadami „MZO” SA w Ostrowie Wielkopolskim już od 15 lat w ramach swojej działalności prowadzi edukację ekologiczną wśród dzieci, młodzieży oraz dorosłych. Jej celem jest przede wszystkim rozwijanie i kształtowanie umiejętności segregowania odpadów wśród najmłodszych mieszkańców miasta.
-Organizowane przez nas akcje proekologiczne spotykają się z ogromnym zainteresowaniem, a ich wspólnym celem jest in-formowanie czym zajmuje się spółka, dostarczanie i pogłębianie wiedzy w zakresie postępowania z odpadami, recyklingu surowców wtórnych, kształtowanie postaw szacunku do środowiska oraz odpowiedzialności za jego stan. To również mobilizowanie dzieci i młodzieży do szerzenia zdobytej wiedzy w najbliższym otoczeniu oraz propagowanie ekologicznego trybu życia z unikaniem dodatkowych odpadów – takich jak na przykład torba ekologiczna zamiast foliówki - podkreśla Andrzej Strykowski prezes Zakładu Oczyszczania i Gospodarki Odpadami „MZO” SA w Ostrowie Wielkopolskim.
Wiodącym projektem w ramach edukacji ekologicznej jest wspomniany wcześniej konkurs ekologiczny. „Odpady segregujesz środowiska nie trujesz”. Skierowany jest on do dzieci i młodzieży z ostrowskich przedszkoli oraz szkół podstawowych. W konkursach każdego roku udział bierze blisko czterystu uczestników, wszyscy wykazują się ogromną pomysłowością i oryginalnością. Każdy z uczestników zostaje nagrodzony, dlatego od początku trwania konkursu rozdano już pięć tysięcy nagród. Konkursową atrakcją jest firmowa maskotka. To postać eMZOludka, posiadającego kształt pojemnika na odpady segregowane w niebie-sko-zielono-żółtym kolorze. eMZOludek towarzyszy wszystkim działaniom edukacyjnym spółki, a jego wizerunek widnieje również na wielu elementach reklamujących działania firmy. Każde-go roku efektem wyróżnionych prac konkursowych jest firmowy kalendarz (drukowany w licz-bie tysiąca sztuk), na kartach którego znajdują się nagrodzone prace - podkreśla Beata Rybka z ZOiGO „MZO” SA.
W tym roku Zakład Oczyszczania i Gospodarki Odpadami „MZO” SA już po raz XII był współorganizatorem konkursu majOSTaszkowego (odbywającego się z okazji święta miasta) pod patronatem Prezydenta Miasta Ostrowa Wielkopolskiego Beaty Klimek. W tym roku spółka nagradzała za przeniesienie największej liczby zużytych elektro śmieci: baterii oraz płyty CD/DVD.
Konkurs indywidualny skierowany był do mieszkańców miasta, a w konkursie grupowym rywalizowały placówki oświatowe z terenu Ostrowa Wielkopolskiego. Przyniesione ze szkół i przedszkoli odpady zostały odebrane i zważone, a następnie przeliczone na jednego ucznia lub przedszkolaka w danej placówce. Ogółem zebrano prawie 3,5 tony baterii w placówkach oświatowych oraz 115 kg w konkursie indywidualnym. Natomiast płyt CD/DVD odpowiednio blisko 450 kilogramów oraz 39 kg. Rekordzista przyniósł ponad 30 kilogramów elektro śmieci, a liczba zebranych baterii była największa w historii całego konkursu majO-staszkowego.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy tygodnika Wprost.
Regulamin i warunki licencjonowania materiałów prasowych.