Z prostym rozwiązaniem oraz potężnym przesłaniem przychodzi marka SodaStream, która zarówno specyfiką swoich produktów, jak i wszystkimi działaniami – od etapu produkcji po CSR (czyli Społeczną Odpowiedzialność Biznesu) – inspiruje do ekologicznej, bąbelkowej rewolucji.
Dzień Ziemi 2023 – czy mamy co świętować?
Co roku do oceanów trafia ponad 8 milionów ton plastikowych odpadów, zanieczyszczając ekosystem. Ponad 230 tysięcy ton stanowią nurdle, czyli składniki mikroplastiku w postaci małych kuleczek, które są niezwykle szkodliwe dla organizmów żywych[1]. Szacuje się, że na skutek zanieczyszczeń ginie rocznie ponad milion zwierząt wodnych[2]. Na lądzie sytuacja wygląda równie poważnie i niepokojąco. Na niezliczonych wysypiskach śmieci zalega m.in. jednorazowy plastik, niezdatny do recyklingu, niszcząc ekosystem. Skala problemu jest więc ogromna i wymaga do nas pilnych zmian.
Międzynarodowy Dzień Ziemi jest świetną okazją, aby przypomnieć sobie o konieczności działań ratujących planetę i wprowadzeniu ich w życie. Nieprzekonanym polecamy krótki eksperyment. Zakładając, że każdy z nas wypija ok. 30 litrów wody miesięcznie (w tym gazowanej i w postaci napojów smakowych), otrzymujemy średnio aż 442 plastikowe butelki rocznie. Wystarczy w wyobraźni przemnożyć sobie tę wartość przez najbliższych członków rodziny i współpracowników. A jeśli weźmiemy pod uwagę całe miasto, województwo czy kraj, trudno wręcz oszacować, jak dużo jednorazowego plastiku zanieczyszcza środowisko każdego miesiąca – tylko w naszym najbliższym otoczeniu. A problem jest przecież globalny!
Gazowanie wody w domu – szansa dla środowiska?
Dlatego tak istotna jest nieustanna troska o środowisko, co umożliwia np. korzystanie z saturatora SodaStream wyposażonego w bezpieczny nabój CO2. Dzięki niemu można być eko bez wysiłku – nie tylko od święta – po prostu pijąc wodę i korzystając z butelki wielokrotnego użytku.
Sprawdź » Ile rozkłada się plastik? Czemu butelki PET są szkodliwe dla planety?
Każdy cylinder CO2 SodaStream umożliwia przygotowanie aż do 60 l wody gazowanej[3], zastąpi więc równowartość czterdziestu jednorazowych, 1,5-litrowych plastikowych butelek, które po wypiciu trafiają do ekosystemu. Jest to nie tylko ekologiczne, ale też ekonomiczne rozwiązanie w przygotowaniu napojów, ponieważ jeden litr wody z saturatora SodaStream to koszt ok. 0,83 zł[4].
Marka dba o środowisko naturalne w każdym aspekcie swojej działalności, dlatego wykorzystuje zużyte cylindry ponownie, aby uniknąć zaśmiecania go stosami zużytych butli aluminiowych. Pusty nabój do syfonu można w łatwy sposób wymienić na pełny – stacjonarnie bądź on-line, płacąc jedynie za sam gaz. Szybką i bezproblemową wymianę cylindrów w najbliższym punkcie sprzedaży ułatwia intuicyjna wyszukiwarka na stronie internetowej.
SodaStream wyeliminowała 5 miliardów plastikowych butelek jednorazowego użytku w 2022 roku!
SodaStream, jako wiodący producent ekspresów do gazowania wody, wyeliminowała ze środowiska aż 5 miliardów plastikowych butelek jednorazowego użytku w 2022 r. Konsumentom marki udało się zaoszczędzić środowisku tak ogromną liczbę szkodliwych tworzyw dzięki korzystaniu z produktów, które umożliwiają samodzielne przygotowanie – pełnej świeżych bąbelków – wody gazowanej w domu.
Co więcej, marka nieustannie pracuje nad wdrażaniem wielu ekologicznych zmian w każdym aspekcie swojej działalności – od procesów produkcyjnych poprzez kroki biznesowe aż po portfolio produktowe:
- Zobowiązanie SodaStream do eliminowania odpadów z tworzyw sztucznych
Marka przenosi ekologiczną odpowiedzialność w biznesie o krok dalej, eliminując odpady z tworzyw sztucznych na każdym etapie produkcji. Od 2022 r. do 25% plastikowych części używanych w nowej generacji ekspresach do gazowania wody SodaStream powstaje z materiałów pochodzących z recyklingu.
- Oszczędność 11 ton plastiku
Jest możliwa dzięki ponownemu wykorzystaniu plastikowych toreb na liniach produkcyjnych SodaStream oraz zmniejszeniu ilości odpadów z tworzyw sztucznych w procesach produkcyjnych o ponad 20% w 2022 roku.
- Zrównoważone działania
Od 2022 r. opakowania saturatorów SodaStream – zarówno kartony, jak i plastikowe torby – są w pełni zdatne do recyklingu. Co więcej, butelki syropów smakowych marki zostały wyprodukowane z przezroczystego plastiku z odzysku surowców wtórnych (rPET), dzięki czemu także są w 100% przeznaczone do recyklingu[5].
- Zmniejszenie śladu węglowego
Zestawy startowe SodaStream Art i Terra, 1-litrowe butelki wielokrotnego użytku, które można myć w zmywarce, oraz cylindry CO2 otrzymały certyfikat Carbon Trust, który świadczy o ciągłym zaangażowaniu marki w ochronę środowiska i zrównoważony rozwój.
Społeczna odpowiedzialność w biznesie – nie tylko na święto Ziemi
W ubiegłym roku SodaStream udało się zredukować 82 tony tektury i 21,6 ton papieru w swoich produktach do gazowania wody i opakowaniach. A od 2023 roku jej obiekty operacyjne w Niemczech, Australii i Holandii są w pełni obsługiwane z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii.
Marka inspiruje konsumentów do codziennych zmian w ekologicznym duchu i podkreśla znaczenie wody, która jest jednym z najcenniejszych zasobów naturalnych, bo bez niej nie istnieje przecież życie. Dlatego tak istotnymi kwestiami jest jej docenianie oraz oszczędność.
Jak być bardziej eko z okazji Międzynarodowego Dnia Ziemi – działanie saturatora do gazowania wody SodaStream
Proste i intuicyjne w obsłudze saturatory SodaStream zmieniają zwykłą wodę w gazowaną w kilka chwil. Możesz korzystać zarówno z wody kranowej, jak i filtrowanej. Sam proces nasycania w ekspresie przebiega w 4 prostych krokach a od liczby naciśnięć, zależy stopień jej nagazowania. W saturatorach SodaStream przygotujesz nie tylko wodę, pełną świeżych bąbelków, ale też wykreujesz ulubione napoje gazowane. Dzięki oryginalnym syropom odtworzysz w domu smaki z portfolio PepsiCO – czyli klasyki, takie jak: Pepsi, Pepsi Max, Mirinda czy 7 UP, energetyki oraz owocowe propozycje, np. różowy grejpfrut czy domowa lemoniada.
Warto pamiętać, że każdy – nawet najmniejszy krok może efektem kuli śnieżnej zmienić się w wielki efekt. Do myślenia powinien dać nam wszystkim apel wybitnego polskiego fizyka atmosfery, profesora nauk o Ziemi i korespondenta PAN – prof. dr. hab. Szymona P. Malinowskiego, który nawołuje, że Można panikować. Można? Nie – jest za późno! Trzeba…
Bibliografia:
[1] https://www.pap.pl/aktualnosci/news%2C1383375%2Ctony-plastiku-zalewaja-oceany-powstal-nowy-ekosystem-plastisfera.html
[2] https://plasticoceans.org/the-facts/
[3] W zależności od preferowanego poziomu nagazowania wody oraz modelu saturatora.
[4] Według rekomendowanej ceny odsprzedaży cylindra z gazem CO2 – 49,99 zł.
[5] Bez zakrętki i etykiety.