OSM Piątnica: najlepszy surowiec gwarancją najwyższej jakości
Piątnica znajduje się w niezwykle trudnym regionie pod względem pozyskania surowca ‒ w mlecznym zagłębiu Polski, gdzie działają dwaj giganci: Mlekovita i Mlekpol. A mimo to jako spółdzielnia jesteście trzecią siłą polskiego mleka. Wasze położenie bardziej pomaga czy przeszkadza w rozwoju firmy?
Położenie OSM Piątnica na terenach określanych jako Zielone Płuca Polski, o bogatych tradycjach mleczarskich, ma duży wpływ na naszą działalność i ofertę produktową. Jesteśmy spółdzielnią należącą do ponad 2 tys. rolników, których gospodarstwa położone są na czystych ekologicznie terenach Mazowsza, Podlasia i Kurpi. Stąd pozyskujemy najlepszy surowiec, który jest gwarancją najwyższej jakości naszych produktów. W regionie mamy gospodarstwa, które prowadzone są w sposób zrównoważony – z dużą dbałością o środowisko, bez nadmiernej jego eksploatacji. To właśnie szacunek do natury i otwartość na innowacje pozwoliły OSM Piątnica stać się jedną z najnowocześniejszych i najszybciej rozwijających się mleczarni w kraju. Jednak pozycja rynkowa nie jest dla nas celem samym w sobie. Jest bardziej miarą oceny dokonywanej przez konsumentów i partnerów handlowych.
Docenieni zostaliście za najbardziej dynamiczny wzrost eksportu – KOWR uhonorował OSM Piątnica nagrodą podczas gali Złotej Setki Polskiego Rolnictwa „Wprost”. Rzeczywiście, wchodzicie na kolejne europejskie rynki. Które są kluczowe i najbardziej obiecujące?
Eksport jest dla nas bardzo ważnym elementem rozwoju. Obecnie stanowi on blisko 10 proc. przychodów firmy z kilkudziesięcioprocentową dynamiką w ostatnich latach. Warto jednak podkreślić, że OSM Piątnica nie produkuje masowych produktów mleczarskich jak sery, mleko w proszku czy masło w blokach. Nasz eksport opiera się więc głównie na świeżych produktach – serkach śmietankowych, serkach wiejskich czy mleku.
Obecnie eksportujemy do blisko 30 krajów świata. Najważniejsze są kraje ościenne ze względu na specyfikę świeżych produktów i ich krótką datę przydatności. Ważną rolę odgrywają też USA, Kanada, Wielka Brytania, Irlandia czy Holandia, gdzie znajdują się polscy konsumenci naszych produktów. Mamy też klientów na Bliskim Wschodzie czy w Azji. W przyszłym roku i w kolejnych latach zakładamy dalszy dynamiczny rozwój naszego eksportu tak, by produkty Piątnicy były dostępne na całym świecie.
OSM w Piątnicy jest dziś nie tylko jedną z kluczowych spółdzielni mleczarskich w Polsce, ale również kluczowym przedsiębiorstwem w całym regionie łomżyńskim.
OSM Piątnica jest dużym i wiarygodnym pracodawcą. W obu naszych zakładach, w Piątnicy i Ostrołęce, zatrudniamy ponad 1000 osób, mamy także niewielki zespół przedstawicieli handlowych na terenie całego kraju. Jesteśmy pracodawcą cechującym się dbałością w zakresie przestrzegania przepisów kodeksu pracy, gwarantującym pracownikom bezpieczeństwo i stabilność oraz zapewniającym najwyższe średnie wynagrodzenie w branży. W trudnych i niepewnych czasach są to bardzo istotne aspekty.
Najwyższy standard OSM Piątnica w zakresie ochrony warunków pracy znalazł także potwierdzenie w przyznanym nam tytule „Pracodawca – organizator pracy bezpiecznej”.
Piątnica to spółdzielnia, która nie tylko gwarantuje solidne zaplecze swoim pracownikom, ale także napędza rozwój gospodarczy całego regionu. Rolnicy korzystają dzięki dobremu stanowi naszej spółdzielni – od 20 lat płacimy im za surowiec najwyższą cenę w Polsce. Wspieramy także lokalne inicjatywy i akcje charytatywne, przez co mamy realny wpływ na środowisko i społeczność.
Polski rynek mleczny się konsoliduje. Czy Piątnica ma w planach przejmowanie mniejszych podmiotów?
Jako OSM Piątnica corocznie zwiększamy nakłady na inwestycje, które obecnie są najwyższe w stosunku do obrotów w całej branży. Nieustannie rozwijamy oba zakłady, modernizując i zwiększając potencjał produkcyjny. Ponadto w Ostrołęce powstaje nasz drugi magazyn wysokiego składowania, w Piątnicy natomiast centrum badawczo-rozwojowe. Choć zasadniczo bliższy jest nam rozwój organiczny, nie wykluczamy żadnego scenariusza dotyczącego konsolidacji rynku i przejmowania innych podmiotów.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy tygodnika Wprost.
Regulamin i warunki licencjonowania materiałów prasowych.