Chińska produkcja wodoru stanowi jedną trzecią produkcji globalnej. Wodór produkowany jest przede wszystkim z węgla, przy czym produkcja na jego bazie jest w Państwie Środka tańsza od pozostałych metod jego wytwarzania. Koszt wytwarzania wodoru na bazie węgla pozostaje w Chinach bardzo niski – jest on trzykrotnie niższy niż produkcja wodoru w wyniku elektrolizy wody.
W Chinach działa prawie tysiąc węglowych gazyfikatorów, które odpowiadają za 5 proc. zapotrzebowania na węgiel w tym kraju. W Państwie Środka stosuje się również gazowy reforming, ale wodór z gazyfikacji węgla jest w Chinach o 20 proc. tańszy niż otrzymywany w wyniku reformingu metanu.
Zapotrzebowanie na wodór związane jest dużym lokalnym popytem na amoniak, w którego produkcji wodór jest surowcem (produkcja amoniaku generuje 2/3 światowego zapotrzebowania na wodór).
Chiny aktywnie rozwijają technologie wodorowe i ogniw paliwowych, kładąc nacisk na wodorowe autobusy i ciężarówki. Dla Chin wodór otwiera drogę do osiągnięcia celów w obszarze klimatu i zanieczyszczenia środowiska naturalnego, nie zwiększając zależności od importu paliwa. Jak analizuje PRC.Today, wodór daje także nowe możliwości rozwoju czystych technologii produkcji towarów na eksport. Chiny chcą, żeby do 2040 r. technologie wodorowe tworzyły 10 proc. systemu energetycznego kraju.
Czytaj też:
RWE dostarczy wodór producentowi stali ThyssenKruppCzytaj też:
Kiedy polecimy samolotem napędzanym wodorem?
Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy tygodnika Wprost.
Regulamin i warunki licencjonowania materiałów prasowych.