Brytyjczycy przechodzą na wegetarianizm w trosce o klimat?
Coraz więcej Brytyjczyków przechodzi na dietę roślinną. Jest to spowodowane drastycznym wzrostem cen mięsa. Dieta wegetariańska kosztuje kilkaset funtów miesięcznie mniej niż dieta mięsna. Drugim ważnym powodem przejścia na wegetarianizm jest szkodliwy wpływ produkcji mięsnej na klimat. Co roku w Anglii produkuje się mięso o wartości kilku mld funtów. Dlatego też sposób żywienia anglików odpowiada za emisję aż 20% dwutlenku węgla w tym kraju.
Eko ciekawostki z Wielkiej Brytanii
Nowatorska fabryka „mięsa roślinnego”
W tym roku w Lincolnshire została otwarta fabryka „mięsa” roślinnego. Jest to największy taki zakład w Europie, którego koszt budowy szacowany jest na mld funtów. Obecnie pracuje w niej 500 osób. Firma produkuje m.in. kiełbaski, parówki i inne „mięsne” produkty pochodzenia roślinnego. Cena takich produktów to około kilka funtów brytyjskich za opakowanie.
Mleko z ziemniaka
W Wielkiej Brytanii można zakupić mleko z ziemniaka, które wyprodukowane jest przez DUC. Jest to pionierski produkt, który emituje niski ślad węglowy. Do produkcji mleka z ziemniaków potrzebne jest połowę mniej ziemi niż do uprawy owsa i o 56% mniej wody niż do produkcji migdałów. Cena 1l mleka z ziemniaków to około 12 funtów.
Trumna z papieru
Trumna z papieru wzbudza bardzo wiele kontrowersji. Waży zaledwie 18 kg i wykonana jest w całości z papieru pochodzącego z recyklingu. Wykończona została papierem pochodzącym w 100% z pulpy morowej. Koszt takiej trumny to około 50 funtów. Angielska firma Ecopod produkuje również urny z papieru. Mają one kształt żołędzia i kosztują około 40 funtów. Obecnie firma szuka nowych miejsc produkcji, dlatego zakup ekologicznej trumny i urny jest niemożliwy.
Mieszkańcy Wielkiej Brytanii dbając o środowisko, spożywają coraz mniej mięsa. Dieta wegetariańska jest tańsza i przyczynia się do niższej emisji śladu węglowego. Nowatorskim rozwiązaniem jest trumna z papieru, która kosztuje tylko 50 funtów. Warto spróbować również roślinnego „mięsa”, które kosztuje około kilku funtów. Zanim zdecydujesz się na ekologiczne zakupy w Anglii, to warto sprowadzić kurs funta na https://internetowykantor.pl/kurs-funta/.