Środki z ram finansowych na lata 2021-2027, a także NextGenerationEU, czyli m.in. Instrumentu na rzecz Odbudowy i Zwiększania Odporności (RRF) oraz Fundusz Sprawiedliwej Transformacji, mają strategiczne znaczenie dla rozwoju odnawialnych źródeł energii w Polsce. Ponad 30 proc. pieniędzy z Unii Europejskiej jest przeznaczone na inwestycje na rzecz ochrony klimatu i niskoemisyjnej energetyki. Całkiem możliwe, że pierwsze fundusze trafią nad Wisłę jeszcze w tym roku.
Sam RRF to dla Polski wielki zastrzyk gotówki: 23 mld euro w formie bezzwrotnych grantów oraz 34 mld euro w formie pożyczek.
W drugim kwartale 2021 r. polski rząd musi przedstawić założenia tzw. sprawiedliwej transformacji. Plan, m.in. rozbudowy krajowego sektora OZE, będzie w dużym stopniu finansowany z pieniędzy unijnych.
Sektor prywatny inwestuje w zielone
Jednocześnie można zauważyć śmiałe posunięcia w sektorze prywatnym. W tym segmencie jedną z najbardziej obiecujących inicjatyw jest partnerstwo strategiczne Respect Energy i niemieckiego koncernu fotowoltaicznego Goldbeck Solar GmbH. Pierwszym projektem jest gigafarma fotowoltaiczna w Zwartowie na Pomorzu, która ma być największą elektrownią tego typu w Europie Środkowo-Wschodniej. Finalna wartość tej inwestycji to ok. 200 mln euro. Budowa farmy na Pomorzu rozpoczęła się 1 lutego 2021 r. Energia zacznie z niej płynąć do odbiorców w pierwszym kwartale 2022 r.
– Polska branża energetyczna oferuje duże możliwości rozwoju w sektorze energetyki odnawialnej. Jesteśmy bardzo zadowoleni ze współpracy strategicznej z naszym nowym partnerem, Respect Energy, który tak jak my z siłą i determinacją podchodzi do tego nowego rynku. Cała branża potrzebuje innowacyjnych rozwiązań. Wierzymy, że wspólna praca nad naszym projektem w tak dobrej atmosferze zaowocuje wkrótce kolejnymi inwestycjami – podkreśla Joachim Goldbeck, prezes Goldbeck Solar.
Obiekt, który w ciągu roku wytworzy ok. 230 GWh całkowicie zielonej energii, powstanie na działce o powierzchni 300 ha.
W perspektywie najbliższych 30 lat elektrownia Respect Energy i Goldbeck Solar GmbH jest w stanie zredukować emisję CO2 o mniej więcej 5 mln ton. Moc farmy projektowana jest na 203 MW.
Ule i ogniwa
Ciekawym elementem projektu jest również aspekt zachowania bioróżnorodności. Wstępne założenia spółek przewidują nie tylko zagospodarowanie potencjału krajowej niszy OZE, ale również utrzymanie biologicznej aktywności terenu, np. poprzez instalację pasieki w całym kompleksie.
– Joint venture z Goldbeck Solar to rozwinięcie kolejnego obszaru naszej działalności – podkreśla Sebastian Jabłoński, prezes zarządu Respect Energy. – W tym roku poza handlem hurtowym na 21 rynkach przeszliśmy rebranding i z sukcesem zaistnieliśmy na rynku jako Respect Energy. Teraz rozpoczynamy budowę największej elektrowni PV w tej części Europy. Wierzymy, że nasze projekty bezpośrednio przyczynią się do osiągnięcia pełnej neutralności klimatycznej kraju do roku 2050 – dodaje.
W obliczu tak dynamicznych zmian na globalnym rynku OZE region powinien stanowczo wykorzystywać nadarzające się okazje. Na zielonej energii zyska nie tylko klimat, gospodarka czy konsument. Cała gama dofinansowań, nowych inicjatyw oraz trendów to także ogromna szansa dla krajowych inwestorów.
Czytaj też:
Inwestycja w OZE? To się opłaca
Archiwalne wydania tygodnika Wprost dostępne są w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play.