Fundacja Orlen dla Pomorza działa na wielu polach już od blisko dziesięciu lat. W ramach misji promuje działania społeczne, które rozwijają miejscowe społeczności i lokalne środowisko. Dziedziny, które wspiera, to między innymi: sport, kultura, sztuka, dziedzictwo narodowe i promocja zdrowia.
W tym roku jednym z jej głównych celów jest poprawa stanu różnorodności biologicznej w Morzu Bałtyckim. Akwen ten Polska dzieli z kilkoma państwami, dlatego jego ochrona w tym zakresie od lat opiera się również na działaniach międzynarodowych. Wiele organizacji zaangażowanych jest we wspólne prace w zakresie ochrony różnorodnych form życia. Sytuacja Bałtyku jest trudna nie tylko jednak ze względu na konieczność podejmowania szeroko zakrojonej współpracy. Jako zbiornik słodko-słony, o znacznie mniejszym zasoleniu niż akweny sąsiednie, Morze Bałtyckie niestety, nie charakteryzuje się ogromną różnorodnością. Poza tym, w wyniku chociażby wojen toczonych na jego wodach w wieku XX, ucierpiało ono również w kontekście zanieczyszczeń i wybijania gatunków, z których niektóre, dawniej niezwykle częste, dziś należą do najrzadszych.
Niewątpliwie należałoby tu wspomnieć chociażby o morświnach – spotykanym nieczęsto, szczególnie u polskich wybrzeży, gatunku niewielkich waleni, które padają ofiarami między innymi pułapek, zwanych sieciami-widmami. Problem ten dotyczy większej liczby zwierząt, takich jak wciąż rzadkie w polskim morzu foki, małże, ryby, w tym te migrujące z rzek, a nawet polujące w wodach morskich ptaki. Zalegające śmieci to zaledwie promil bałtyckich problemów. Jak je rozwiązać? Odpowiedź, rzecz jasna, przy tak złożonych wyzwaniach nie jest ani prosta, ani oczywista. Fundacja Orlen widzi rozwiązanie we współpracy jak największej rzeszy specjalistów z różnych dziedzin. Dlatego właśnie stworzono Bałtycki Grant Różnorodności, który umożliwi lepsze finansowanie ważnych w zakresie ochrony różnorodności biologicznej Bałtyku projektów.
– Program „Bałtycki Grant Bioróżnorodności” jest rozszerzeniem dotychczasowego portfolio naszych działań, dzięki któremu – oprócz tych na rzecz społeczeństwa, kultury, zdrowia i bezpieczeństwa – mocno zaangażujemy się w inicjatywy na rzecz ochrony i zachowania środowiska naturalnego, wspierając też lokalne społeczności w działaniach ekologicznych. Zachęcamy do składania wniosków – mówi Anna Oczoś, Prezes Zarządu Fundacji ORLEN dla Pomorza.
Kto może wnioskować? Konkurs kierowany jest nie tylko do organizacji z doświadczeniem w dziedzinie ochrony środowiska i pracach na rzecz różnorodności biologicznej. Do udziału zaproszono organizacje pozarządowe, instytucje naukowe i badawcze, jednostki samorządu terytorialnego i urzędów miast, ale też podmioty mniejsze, takie jak szkoły, stowarzyszenia i fundacje oraz organizacje społeczne.
Głównym celem programu jest jak najszersze wsparcie działań na rzecz ochrony różnorodnych form życia, gatunków i ekosystemów w wodach Morza Bałtyckiego oraz zwiększanie świadomości społecznej na temat znaczenia ochrony środowiska tego akwenu.
Wnioskodawcy mogą się biegać o maksymalnie 500 tys. zł na działania, które mają na celu ochronę różnorodności biologicznej środowiska Morza Bałtyckiego, przy czym całkowita pula grantowa to 4 mln zł. Cele, na które mogą być przeznaczone środki pozyskane w ramach grantów, Fundacja podzieliła na kilka kategorii:
- Ochrona różnorodności biologicznej Morza Bałtyckiego. Pod tym pojęciem kryje się między innymi regeneracja kluczowych siedlisk, zachowanie lokalnych populacji rzadkich gatunków chronionych lub zagrożonych wyginięciem oraz zachowanie żywych zasobów morskich, a także minimalizacja wpływu inwazyjnych gatunków na lokalne ekosystemy czy ograniczanie negatywnego wpływu działalności człowieka na bioróżnorodność;
- Monitoring i badania naukowe, prowadzące do lepszego zrozumienia ekosystemów Morza Bałtyckiego, identyfikacji zagrożeń i opracowywania nowych strategii jego ochrony. W tej kategorii dofinansowywane będą także technologiczne innowacje w zakresie ochrony środowiska Bałtyku, związane z minimalizacją zanieczyszczenia, poprawą stanu plaż oraz redukcją połowów.
- Inicjatywy, służące promocji zrównoważonego rozwoju i ograniczaniu negatywnego wpływu działalności człowieka na środowisko morskie, w tym działania w zakresie edukacji ekologicznej, służące dalszemu zwiększaniu społecznej świadomości na temat znaczenia bioróżnorodności Morza Bałtyckiego oraz w zakresie ochrony środowiska morskiego, ze szczególnym uwzględnieniem dzieci i młodzieży z Pomorza.
Wnioski do programu można składać online od 1 listopada 2024 do 31 stycznia 2025 roku, za pośrednictwem strony: https://fundacjadlapomorza.orlen.pl/pl
Zostaną rozpatrzone do 28 lutego, a do 7 marca 2025 roku poznamy listę podmiotów, którym będą przyznane granty.