Grupa ORLEN buduje kompetencje w innowacyjnych obszarach, maksymalizując w ten sposób zyski i wzmacniając przewagi konkurencyjne. Tym razem jako pierwsza w Polsce rozpoczęła produkcję kwasu mlekowego, wykorzystując do tego mikroorganizmy. Tworzy bioprodukt, na który systematycznie rośnie zapotrzebowanie na świecie. Ekologiczna inwestycja zrealizowana w ORLEN Południe przyniesie wymierne korzyści biznesowe i będzie kolejnym ważnym krokiem w przekształcaniu spółki w nowoczesną biorafinerię. Przyczyni się także do realizacji celów założonych w naszej strategii, ukierunkowanej na osiągnięcie neutralności emisyjnej Grupy ORLEN do 2050 roku.
Kwas mlekowy i jego zastosowanie
Kwas mlekowy to jeden z podstawowych surowców wykorzystywanych w wielu gałęziach przemysłu. Szeroko stosowany jest jako środek zakwaszający oraz konserwant. W przemyśle cukierniczym może np. polepszać strukturę i objętość wypieków. Ponadto kwas mlekowy oraz jego pochodne znalazły zastosowanie w branży farmaceutycznej oraz kosmetycznej jako naturalne składniki nawilżające i rozświetlające skórę.
Produkt może być też wykorzystywany do wytwarzania materiałów ekologicznych jako alternatywa dla plastiku. Wytworzony z niego polilaktyd (PLA) służy m.in. do wyrobu biodegradowalnych opakowań. PLA stosuje się też w przemyśle budowlanym, technice, optyce oraz przemyśle samochodowym. Z uwagi na swoje właściwości, m.in. przezroczystość, PLA jest wykorzystywany także przy produkcji ogniw fotowoltaicznych.
Przy produkcji kwasu mlekowego w biorafinerii w Trzebini wykorzystane zostaną mikroorganizmy, które przerabiają surowce pochodzenia organicznego w pełnowartościowy i przyjazny środowisku produkt. Głównym surowcem jest tu melasa, będąca odpadem przy produkcji cukru.
W Polsce dotychczas nie wytwarzano kwasu mlekowego, a jego niedobory w całym regionie Europy Środkowo-Wschodniej zmuszały do importowania go z Azji i Europy Zachodniej. Nowo powstała instalacja na etapie pilotażu będzie wytwarzać 5 ton kwasu mlekowego rocznie. Jej uruchomienie to pierwszy krok do uzyskania produkcji na pełną skalę, czyli do 5 tys. ton rocznie. Obecnie w Polsce zapotrzebowanie na ten bioprodukt wynosi ok. 8 tys. ton rocznie. Docelowo ORLEN Południe pokryje więc ponad połowę krajowego popytu.
ORLEN Południe stawia na ekologię
ORLEN Południe jest konsekwentnie przekształcany w nowoczesną biorafinerię, w której produkcja opiera się na odnawialnych źródłach energii. W listopadzie ubiegłego roku w zakładzie w Trzebini została uruchomiona pierwsza w Polsce i największa w Europie instalacja do produkcji ekologicznego glikolu propylenowego.
Spółka inwestuje także w program biogazowy, w ramach którego w całym kraju powstaje sieć biometanowni. ORLEN Południe zainwestował również w pilotażową instalację do produkcji kwasu mlekowego. W 2017 r. spółka otrzymała 2,38 mln zł dofinansowania z programu sektorowego INNOCHEM Narodowego Centrum Badań i Rozwoju na realizacje projektu „Opracowanie biotechnologicznej konwersji surowców pochodzenia organicznego do kwasu mlekowego z wykorzystaniem mikroorganizmów”.
Ponadto koncern zaangażował się w rozwój technologii wodorowej. W tym roku zakład w Trzebini dostarczy pierwsze partie paliwa wodorowego w jakości automotive do tankowania autobusów. Docelowo ten wodór ma zasilać pojazdy komunikacji miejskiej w Krakowie i aglomeracji śląskiej.
Czytaj też:
Biopaliwo nowej generacji będzie produkowane przez Orlen Południe
Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy tygodnika Wprost.
Regulamin i warunki licencjonowania materiałów prasowych.